Loading...
حالا از آنجایی در شرکت شاپرک کلیه اطلاعات فعالان اقتصادی کشور از جمله شرکت ها و سازمان های گرفته تا افراد حقیقی با جزئیاتش وجود دارد، حفظ امنیت این اطلاعات مهم است. امنیتی که ممکن است با ورود نرم افزار امریکایی به مخاطره بیفتد. برای همین اساس به سراغ محسن قادری مدیرعامل شاپرک رفتیم که پاسخگو نبودند. قرارداد شرکت شاپرک برای کشف تخلفات و افزایش ضریب امنیتی شبکه بانکی با یک شرکت امریکایی موجب انتقاد کارشناسان سایبری و پدافند غیرعامل شده است.

به گزارش رجانیوز؛ شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت یا همان شاپرک برای کشف تخلفات در سیستم بانکداری الکترونیک با یک شرکت امریکایی قراردادی برای خرید یک نرم افزار حیاتی بسته است. حالا از آنجایی در شرکت شاپرک کلیه اطلاعات فعالان اقتصادی کشور از جمله شرکت ها و سازمان های گرفته تا افراد حقیقی با جزئیاتش وجود دارد، حفظ امنیت این اطلاعات مهم است. امنیتی که ممکن است با ورود نرم افزار امریکایی به مخاطره بیفتد. برنامه رادیویی پیک بامدادی به همین منظور به سراغ مسئولین امر رفته و در این باره سئوالاتی پرسیده که مطالعه آن خالی از لطف نیست.  متن زیر گزارش این قسمت از برنامه پیک بامدادی است که از نظر می گذرانید:

 در ابتدا به سراغ محسن قادری مدیرعامل شاپرک رفتیم که پاسخگو نبود. 

براساس گزارش به سراغ یکی دیگر از شاپرکی ها رفتیم و همکار آقای قادری اول از اینکه ما از این موضوع با خبر شدیم تعجب کرد و بعد هم با تایید اهمیت این نرم افزار قول همکاری داد. وی گفت:

از آنجا که این پروژه هنوز استارت نخورده، هنوز اجرایی نشده است؛ برای همین دوستان تمایل ندارند که خبری شود. این چیزی که هست این است که سورس اطلاعات را که به آنها نمی دهند. در حال تست هستند. این نرم افزارها و شرکت ها سیستم های امنیتی خیلی قوی ای دارند و اینگونه نیست که این اطلاعات را به آن ها بدهند و بعد داستان های امنیتی رخ دهد.

با پیگیری بیشتر بالاخره شاپرک ها البته این بار با این استدلال که این نرم افزار خیلی هم چیز مهمی نیست توپ سوال ما را به زمین بانک مرکزی انداختند.

آقای کریمی مدیر روابط عمومی بانک مرکزی گفته با شما صحبت می کند. البته این نرم افزار خاصی نیست. همه دارند از آن استفاده می کنند. از مخابرات گرفته تا جاهای مختلف در حال استفاده از آن هستند.

خوب پس چرا ما می خواهیم آن را وارد کنیم در حالیکه این نرم افزار موجود است.

نه. جاهای مختلف در حال استفاده اند ولی این نرم افزار ما مقداری پیشرفته تر است.

پس از پاس سوال ما از شاپرکی ها به مدیر روابط عمومی بانک مرکزی؛ آقای کریمی هم با پاس گلش ما را به ناصر حکیمی مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی رساند تا سوالاتمان را از ایشان بپرسیم.

ما هم از چرایی تا چگونگی این نرم افزار از آقای حکیمی پرسیدیم.

این نرم افزار در کنار خیلی از نرم افزارهای دیگه ای که تایید میشود صرفا برای این است که شما مهندسی معکوسش بکنید و بتوانید یک نرم افزار بومی بنویسید که بتواند بحث تشخیص تقلب را در داخل کشور انجام بدهید و قرار هم نیست که این نرم افزار بعنوان یک نرم افزار امنیتی بر روی سیستم های حاکمیتی نصب شود. روی سیستم ایزوله نصب می شود. بنابراین نرم افزارهایی که خریداری می شود روی داده های و سیستم های واقعی کار نمی کند.

برای بررسی استدلال های آقای حکیمی به سراغ یکی از کارشناسان امنیت در فضای سایبری و نرم افزاری هم رفتیم. این کارشناس که از بردن نامش معذوریم معتقد است که توضیحات بانک مرکزی برای امن بودن و بومی کردن نرم افزارهای امریکایی برای سیستم بانکی منطقی نیست.

موضوعی که مطرح می شود در حوزه مهندسی معکوس امکان پذیر نیست. چرا که این نوع نرم افزارها نوعا اپن سورس (Open Source) نیستند و ما به سورس این ها دسترسی نداریم و به این راحتی هم نیست که ما بتوانیم الگوریتم های هوش مصنوعی این نوع نرم افزارها را بیرون بکشیم.

تفاوت بانک های معتبر دنیا با دیگر بانک نه در سودهای کلان است و نه در جوایز آنچنانی. بلکه در حفظ اسرار و اطلاعات حساب های مشتریانشان است. حالا اگر در یک سیستم بانکی اخلالی در امنیت این اسرار و اطلاعات ایجاد شود اعتبار و اعتماد به آن سیستم بانکی هم از بین می رود.

تـازه‌های امنیت اطلاعات

تازه‌های امنیت اطلاعات و ارتباطات

IMAGE سایت بورس تهران هک شد
دوشنبه, 20 ارديبهشت 1395
سایت بورس اوراق بهادار از صبح جمعه هک شده، اما با تلاش مسئولان آی تی این مشکل برطرف و امروز مجدداً مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. سایت بورس اوراق بهادار که یکی از سایت‌های مرجع بازار سهام بشمار می‌رود، از صبح جمعه با اختلال مواجه شده و فعالان نمی‌توانند از این سایت استفاده کنند. در پی این رویداد پیغامی در این سایت درج و از کاربران خواسته شده برای مشاهده اطلاعات بازار به وب سایت tsetmc.com مراجعه کنند.  این اتفاق در حالی با... ادامه مطلب...
IMAGE گاف امنیتی در سیستم فناوری اطلاعات بانک مرکزی/ آیا دولت برای افزایش ضریب امنیت شاپرک آن را دست امریکایی‌ها قرار می‌دهد؟
یکشنبه, 05 ارديبهشت 1395
حالا از آنجایی در شرکت شاپرک کلیه اطلاعات فعالان اقتصادی کشور از جمله شرکت ها و سازمان های گرفته تا افراد حقیقی با جزئیاتش وجود دارد، حفظ امنیت این اطلاعات مهم است. امنیتی که ممکن است با ورود نرم افزار امریکایی به مخاطره بیفتد. برای همین اساس به سراغ محسن قادری مدیرعامل شاپرک رفتیم که پاسخگو نبودند. قرارداد شرکت شاپرک برای کشف تخلفات و افزایش ضریب امنیتی شبکه بانکی با یک شرکت امریکایی موجب انتقاد کارشناسان سایبری و... ادامه مطلب...
IMAGE انحلال شورای عالی انفورماتیک، شورای عالی اطلاع‌رسانی و افتا و ادغام آنها در شورای عالی فضای مجازی
سه شنبه, 17 فروردين 1395
جلسه شورای عالی فضای مجازی تصویب شد که شورای عالی انفورماتیک، شورای عالی اطلاع‌رسانی و شورای عالی امنیت فضای تبادل اطلاعات (افتا)، منحل شده و کلیه وظایف راهبردی، سیاستگذاری، نظارت و هماهنگی آنها در سطح ملی به شورای عالی فضای مجازی منتقل شود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت،شورای عالی فضای مجازی در نخستین جلسه خود در سال 1395 به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌ جمهوری، موضوع شوراهای عالی موازی با شورای... ادامه مطلب...
IMAGE برطرف کردن حفره‌های خطرناک اندروید توسط گوگل
چهارشنبه, 14 بهمن 1394
گوگل ده‌ها حفره امنیتی خطرناک در سیستم عامل اندروید را برطرف کرد که از بین آنها پنج مورد در رسته حفره‌های «بحرانی» طبقه‌بندی می‌شد. این ششمین باری بود که گوگل به‌روزرسانی امنیتی ماهانه برای اندروید عرضه کرد و در بین همه دفعات این بار بالاترین میزان آسیب‌پذیری در سیستم عامل موبایلی شرکت گوگل برطرف شد. گوگل در این خصوص توضیح داد حفره‌های مذکور امکان انتقال از راه دور کدهای خطرناک از جمله بدافزارها را برای هکرها فراهم... ادامه مطلب...
IMAGE تلگرام توافق با ایران برای فیلترینگ را رد کرد
یکشنبه, 27 دی 1394
مدیر تلگرام مجددا هرگونه توافق با ایران برای فیلترینگ این شبکه اجتماعی را رد کرد. چند روز پیش رسانه‌های ایران به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گزارش دادند که تلگرام با مسدود کردن هر کانالی که ایران گزارش دهد، موافقت کرده است. پاول دروف، مدیرعامل تلگرام در این زمینه در توئیتر خود گفت: همانند دیگر کشورها در ایران نیز فقط مطالب مرتبط با گروه ترویستی داعش و مسستهجن فیلترینگ خواهند شد و نه هر مطلب دیگری که دولت... ادامه مطلب...

شرکت مهندسی ارتباطی پیام‌پرداز در سال ۱۳۷۵ با هدف ارائه خدمات تخصصی در زمینه امنیت اطلاعات و ارتباطات تأسیس گردید. هسته اصلی تشکیل‌دهنده شرکت، ترکیبی از زبده‌ترین پژوهشگران و کارشناسان رمزنگاری و امنیت اطلاعات بود که تا قبل از سال ۱۳۷۵ در قالب حوزه مخابرات امن جهاد دانشگاهی صنعتی اصفهان به فعالیت‌های تحقیقاتی اشتغال داشتند. این شرکت از نخستین شرکت‌های خصوصی محسوب می‌شود که به صورت تخصصی و حرفه‌ای در زمینه امنیت اطلاعات و ارتباطات و با انگیزه پاسخگویی به نیازهای فنی کشور در این عرصه، فعالیت خود را آغاز نموده است.

شرکت طی سنوات گذشته توانسته است با جذب برجسته‌ترین فارغ‌التحصیلان و نخبگان دانشگاهی و با افزایش توانمندی‌ها و قابلیت‌های تخصصی خود، نقش مؤثری در اجرای پروژه‌های تحقیقاتی و ساخت محصولات انحصاری بازار امنیت فضای تبادل اطلاعات (افتا) کشور ایفا کند.
درحال حاضر دامنه فعالیت شرکت پیام‌پرداز، کلیه حوزه‌های مشاوره، طراحی و اجرا را در برگرفته و از طرح‌های پژوهشی همچون طراحی و تحلیل الگوریتم‌های رمزنگاری تا پروژه‌های پیاده‌سازی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری گسترش یافته است.

اخبار پیام پرداز

IMAGE تقدیر از شرکت مهندسی پیام پرداز بعنوان برگزیده ملی در جشنواره ایران ساخت
دوشنبه, 20 دی 1395
در جشنواره ایران ساخت از شرکت مهندسی پیام پرداز بعنوان یکی از برگزیدگان کشوری عرصه ساخت محصولات دانش بنیان در سطح ملی قدردانی شد. شرکت های برگزیده در این جشنواره به عنوان برگزیده ملی جشنواره «علم تا عمل؛ فناوری و تجاری سازی در عرصه ملی» در سال ۹۵ با عنوان سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل هستند که از بین کاندیداهایی که دبیرخانه های استانی این جشنواره از سراسر کشور معرفی کرده اند انتخاب شدند و شرکت مهندسی پیام پرداز با طراحی و ساخت محصول... ادامه مطلب...
IMAGE حضور قدرتمند شرکت پیام‌پرداز در الکامپ ۲۰۱۶
یکشنبه, 12 دی 1395
بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ ۲۰۱۶ از تاریخ ۲۵ لغایت ۲۸ آذرماه ۱۳۹۵در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران توسط سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور برگزار گردید. شرکت مهندسی «پیام‌پرداز» همچون دوره‌های گذشته در این نمایشگاه نیز حضور چشمگیری داشت و در مدت برگزاری نمایشگاه، میزبان تعداد کثیری از مدیران، مسئولین و کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات سازمان‌ها و ارگان‌های مهم کشور مانند جناب آقای دكتر واعظی وزير محترم ارتباطات و... ادامه مطلب...
IMAGE راه‌اندازي كانال «شركت مهندسي پيام‌پرداز» در «آپارات»
دوشنبه, 10 آبان 1395
به گزارش روابط عمومي شركت مهندسي ارتباطي پيام‌پرداز، اين شركت كانالي را در «سرویس اشتراک‌گذاری ویدیو آپارات» راه اندازي كرده است تا تمامي ويدئوهاي اين شركت، بر بستر اين كانال، در دسترس مخاطبین قرار گیرد.جهت ورود به کانال «پیام‌پرداز» بر روی لوگوی آپارت کلیک کنید. ادامه مطلب...
IMAGE بمناسبت بیستمین سالگرد، فیلم مستند- صنعتی «شرکت مهندسی پیام‌پرداز» ساخته شد
دوشنبه, 10 آبان 1395
شرکت مهندسی ارتباطی پیام‌پرداز، همايش علمي «دفاع از عمارت شيشه‌اي: توسعه امنيت فضاي سايبري سازمان» مبتني بر آخرين دستاوردهاي دانش رمز و امنيت را به مناسبت بیستمین سالگرد تأسیس اين شركت در روز شنبه مورخه 27 شهریور 1395 با حضور مديران فناوري‌اطلاعات سازمان‌ها و مؤسسات دولتي، نظامي، دفاعي و امنيتي كشور در مرکز بین‌المللی همایش‌های رازی برگزار کرد. در انتهاي این همایش فيلمی مستند-صنعتی از  تاریخچه، دستاوردها و افتخارات شركت مهندسی... ادامه مطلب...
IMAGE ارائه مقالات علمی در همایش «دفاع از عمارت شیشه‌ای: توسعه امنیت فضای سایبری سازمان»
دوشنبه, 10 آبان 1395
شرکت مهندسی ارتباطی پیام‌پرداز، همايش علمي «دفاع از عمارت شيشه‌اي: توسعه امنيت فضاي سايبري سازمان» مبتني بر آخرين دستاوردهاي دانش رمز و امنيت را به مناسبت بیستمین سالگرد تأسیس اين شركت در روز شنبه مورخه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ و با حضور مديران فناوري‌اطلاعات سازمان‌ها و مؤسسات دولتي، نظامي، دفاعي و امنيتي كشور، در مرکز بین‌المللی همایش‌های رازی برگزار کرد. این همايش با ارائه مقالاتی در حوزه امنیت فناوری‌اطلاعات همراه بود که طی آنها به... ادامه مطلب...
logo